top of page

U tri države, u pet gradova zajednička akcija pod sloganom:”SVAKI MINUT JE VAŽAN!”

Regionalne aktivistkinje i članice nevladinih organizacija iz preko 40 organizacija iz Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore su danas 17. januara pozvale institucije koje su odgovorne za sprječavanje i suzbijanje svih oblika nasilja prema ženama i djevojčicama da od 2022. rade svoj posao odgovorno i savjesno i da zaštite preživjele , kao i da hitno postupaju i adekvatno kazne počinioce nasilja jer SVAKI MINUT JE VAŽAN !

U okviru zajedničke akcije u tri države, u pet gradova, postavljen je pješcani sat ispred institucija kojima ovom akcijom poručujemo da su sve institucije dužne da postupaju u skladu sa Zakonom i međunarodnim propisima. Skulptura ima za cilj da služi kao simbolički podsjetnik i opomena da su institucije kojima se obraćaju žene žrtve nasilja odgovorne za živote žena.

Lokacije na kojima smo postavlile skulpture su:

  • Podgorica ispred Vrhovnog državnog tužilaštva u ulici Slobode, gdje su podijeljeni i stikeri sa istim motivom

  • Beograd Ispred Tužilaštva - Lokacija, Katanićeva 15 gjde su podijeljeni i stikeri sa istim motivom

  • Vranje ispred Tužilaštva u Kralja Stefana Prvovenčanog 1, gjde su podijeljeni i stikeri sa istim motivom

  • Sarajevo ispred Parlamentarne skupštine BiH, na Trgu Bosne i Hercegovine 1

  • Nikšić ispred Centra za bezbjednost u ulici Ivana Milutinovića 6, dok su u Vlasotincu, Nišu, Kotoru, Banja Luci i Mostaru aktivistkinje podijelile stikere sa istom porukom.

U 2021. godini, prema podacima prikupljenim iz medija, u Bosni i Hercegovini je ubijeno 9 žena, dok je u Srbiji ubijeno 20, a u Crnoj Gori su ubijene 2 žene. Svjedokinje smo da je prethodna godina bila godina kada su žene progovorile o nasilju koje trpe. U januaru je slučaj zlostavljanja učenica iz prestižne škole Miroslava Aleksića pokrenuo regionalnu lavinu anonimnih ispovjesti pod #NisamTražila koji nam je ukazao na rasprostranjenost seksualnog nasilja nad ženama u neslućenim razmjerama. U februaru su žene progovorile o ginekološko-akušerskom nasilju i načinu na koji smo tretirane u medicinskim ustanovama, dok je mart bio obilježen otkrivanjima Telegram grupa i nedozvoljenom dijeljenju privatnih fotografija, za koje se pokazalo da ne postoji adekvatan pravni odgovor. U aprilu je slučaj Palma otvorio pitanje organizovane seksualne eksploatacije sa elementima trgovine ženama i djevojčicama u najvišim državnim vrhovima, dok su u junu ispovjesti bivših polaznica Petnice, prestižnog istraživačkog centra u Srbiji, pokazale da se zlostavljanje žena i djevojčica dešava u svim slojevima društva. Poslednji talas ispovjesti pod #NisamPrijavila je došao kao konačno otrježnjenje, jer je javnosti u cijelom regionu postalo bolno očigledno koliko sistem i institucije nisu tu za žene kada su im najpotrebniji. Žene ne vjeruju institucijama, a to se može promijeniti samo promjenom njihovog odnosa prema nama.

Ratifikacijom Istanbulske konvencije, Srbija, Crna Gora i Bosna i Hercegovina su se obavezale da neće učestvovati u bilo kom djelu nasilja nad ženama i da će osiguratida državne vlasti i dužnosnici, tijela, institucije i ostali subjekti koji postupaju u ime države djeluju u skladu s ovom obavezom. Države imaju obavezu da sa dužnom pažnjom spriječe, istraže i kazne nasilje, a žrtvama da osiguraju naknadu štete.

Naši zahtjevi su da 2022. godina bude godina u kojoj ce institucije svojim radom i rezultatima zaslužiti izgubljeno povjerenje žena jer će ih zaštititi od bilo kojeg oblika nasilja , vjerovati u njihov iskaz, spriječiti nasilje i ponavljanje nasilja i adekvatno kaznite počinioce bilo kojeg oblika nasilja.


Comments


Featured Posts
Check back soon
Once posts are published, you’ll see them here.
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page